Što je pravo na pristup informacijama?
10.11.2020.
Zahvaljujući Ustavu Republike Hrvatske te Zakonu o pravu na pristup informacijama, sve državne ustanove Republike Hrvatske su obvezne dostaviti na zahtjev tražene informacije kako građanima tako i pravnim osobama, ali istovremeno osigurati i transparentno, samoinicijativno objavljivanje pojedinosti o svom radu na internetu.
Bilo da je riječ o fizičkim osobama, udrugama, tvrtkama ili medijima, informacija se može zatražiti usmenim ili pismenim putem bez obveze naznačivanja svrhe u koju se želi iskoristiti i dozvoljeno ju je ponovno uporabiti. Upravo iz tog razloga je pravo na pristup informacijama od posebnog značaja za ostvarivanje slobode medija i informiranje javnosti.
Informacije je moguće zatražiti od svih razina vlasti – vlade, sabora, ministarstava, sudova, fakulteta, škola, zdravstvenih ustanova, agencija, gradova i županija – pa i od tvrtki u javnom vlasništvu ili pravnih osoba koje primaju javna sredstva.
Što je informacija?
Informacija je u Zakonu o pravu na pristup informacijama definirana kao svaki podatak od javnog interesa kojim raspolaže državna ustanova. U obzir dolaze informacije u tiskanom, tabličnom, fotografskom, audio, kao i video obliku.
Kako zatražiti informaciju?
Prvi korak predstavlja odlazak na mrežne stranice tijela javne vlasti i pregledavanje sadržaja kako bi se vidjelo da li je traženi podatak već dostupan. U slučaju nedostupnosti podataka, prinuđeni su kontaktirati službenika za informiranje i predati zahtjev za pristup informacijama. Susreli su se sa šutnjom uprave pa su se morali obratiti povjereniku za medije.
Kome se obratiti?
Ukoliko se podnositelj/ica zahtjeva ne slaže s rješenjem koje je donijelo javno tijelo ili nikada nije ni dobio/la odgovor od službenika za informiranje određenog tijela, može se obratiti Povjereniku za informiranje koji se imenuje u Republici Hrvatskoj od 2013. godine i podnijeti žalbu.
Pravo na pristup informacijama i antikorupcija
Pravo na pristup informacijama je sastavni dio u borbi protiv korupcije jer osigurava transparentnost tijela javne vlasti prema javnosti - u okviru rada, donošenja odluka i financiranja samih tijela. Društvo čije ustanove ne promiču transparentnost u svom djelovanju ne može ni eliminirati koruptivne radnje.