Transparency International EU će pokrenuti izvješće 24. travnja o korupcijskim rizicima u institucijama EU
17.04.2014.24. travnja, Transparency International EU ured (TI-EU) će objaviti svoje izvješće o Europskoj uniji - integritetu sustava. To je prvo izvješće koje će pogledati kako se institucije bave pitanjima EU vezanim uz korupciju ili kako oni promiču kulturu integriteta u javnom sektoru te doprinijeti borbi protiv korupcije u Europi.
Svi izvještaji izrađeni do sada uglavnom su usmjereni na to kako će se države članice nositi s korupcijom ili integritetom. Na primjer, u 2012, Transparency International objavio izvješće o istraživanju u 25 zemalja Europe u Nacionalnom integrirajućem sustavu. Osim toga, Europska komisija u svom izvješću EU za borbu protiv korupcije ne bi poglavlje o institucijama EU-a.
Svi ovi elementi dodani na činjenicu da postoji 70% europskih javnosti koja vjeruje da je korupcija prisutna u institucijama EU-a - prije svega zbog nedavnih skandala koji su se dotaknuli Sabora i povjerenika ukazuju na potrebu za studije o tom pitanju , kako bi imali jasnu sliku o tome koliko će se dobro "opremljena struktura upravljanja EU-a nositi s korupcijskim rizicima i zadržati visoke standarde javne etike".
Izvještaj će sadržavati preporuke za reformu preko 10 institucija EU-a koje su Europski parlament, Europsko vijeće, Vijeće ministara i Europsku komisiju, ali i institucije koje djeluju kao čuvari unutar EU-a: Sud pravde EU-a, Europska Revizorski sud, Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF), Europol i Eurojust i Europski pučki pravobranitelj.
Izvješće će razviti preporuku za svaku instituciju, ali napravljene preporuke mogu se grupirati u 5 kategorija akcija na kojima se institucije EU trebaju usredotočiti:
- "promicanje politici" transparentnosti po defaultu "u procesu donošenja odluka u EU"
- "Upravljanje sukoba interesa viših donositelja odluka u EU"
- "uspostavu učinkovitih dojavljivanja postupke"
- "poboljšanji postupak embarmenta" i
- "osnivanje neovisnog europskog javnog tužitelja sa širokim ovlastima za borbu protiv korupcije"
29. travnja 2,30-6 sati, javna konferencija će se održati uz pozdravni govor pučkog pravobranitelja u EU, gđa O'Reilly. Predstavnici iz institucija EU-a, profesora i civilnog društva sudjelovati će na dva odlučivanja. Prvi će biti na "Više odgovornost i transparentnost u EU: može li se doći samo s manje učinkovitosti?" a drugi na "premalo integriteta, previše utjecaja. inventura napora EU za obuzdavanje pretjeranog lobiranja i sukoba interesa".
Više informacija dostupno na: http://www.transparencyinternational.eu/focus_areas/eu-integrity-study/