Indeks percepcije korupcije 2017 - 49. bodova 57. mjesto
20.02.2018.
Na ljestvici od 180 država prema Indeksu percepcije korupcije 2017 Hrvatska je na 57. mjestu s 49 bodova. Zadržala je isti broj bodova kao i prethodne godine.
Prema Indeksu percepcije korupcije, istraživanju Transparency Internationala, najtransparentnije države u 2017. godini su Novi Zeland s 89, Danska s 88 i Finska s 85 bodova. Najkorumpiranije države su Južni Sudan s 12 i Somalija sa samo 9 bodova.
Hrvatska se ubraja u korumpirane države Europske unije, a osim nas lošije su Grčka i Rumunjska s 48 bodova, Mađarska 45 bodova i Bugarska s 43 boda.
U odnosu na države regije najviše je napredovalo Kosovo za 3 boda i Crna Gora za 1 bod. Srbija, Bosna i Hercegovina i Albanija pale su za 1 bod, a Makedonija za 2 boda. Slovenija i Hrvatska ostale su na prošlogodišnjoj razini. Slovenija ima 61 bod, Hrvatska 49, Crna Gora 46, Srbija 41, Bosna i Hercegovina i Albanija 38, Makedonija 35, a Kosovo 39 bodova.
Indeks percepcije korupcije za 2017. godinu pokazuje da Hrvatska stagnira u borbi protiv korupcije.
"Njemačka udruga Transparency International porast korupcije diljem svijeta objašnjava padom građanskih sloboda i smanjivanjem prostora za civilno društvo, dok je u 2016. godini kao razloge istaknula porast nejednakosti i populizam.
Transparency International Hrvatska smatra da je korupcija povezana s pohlepom, krađom i neodgovornim ponašanjem pojedinaca.
Korupcija nema ideološki predznak. Ona nije niti lijeva niti desna. Najodgovorniji je svaki pojedinac na poziciji političkog odlučivanja, i u vlasti i u oporbi. Oni na vlasti jer uništavaju integritet institucija, a u oporbi jer nisu spremni za stvarne promjene koje se u ovom društvu moraju dogoditi već danas. Sutra je prekasno.
Građanima je dosta toleriranja krađe i poticanja neodgovornosti, te izazivanja kontroliranog kaosa u hrvatskom društvu. Dosta je zaustavljanja pojedinaca koji imaju integritet i poštenje i koji ne žele odustati od bolje budućnosti u Hrvatskoj.„istaknula je Davorka Budimir, predsjednica Transparency International Hrvatska.
Transparency International u Hrvatskoj nema svoju ispostavu, a stavove koje iznosi temelje se na dojavama i dojmu "tajnih informatora" - evo što zaključili o situaciji u Hrvatskoj.
"Hrvatska, koja je u 2017. zadržala rezultat 49, isti kao i u 2016. godini, suočena je s neprekidnim nizom afera, koje proizlaze iz netransparentnog ugovaranja poslova, sumnjivih postupaka javne nabave i skrivene dodjele koncesija. Nedostatak transparentnosti oko donošenja ‘lex Agrokora’ i nedovoljno polaganje računa od strane izvanredne uprave tvrtke dovelo je do nepovjerenja javnosti u čitav proces. Jednako tako, pomanjkanje transparentnosti i javne rasprave o ulaganjima vezanim uz velike javne nabave i rad poduzeća u državnom vlasništvu, kao što su Hrvatske autoceste (HAC), nastavljaju skupo koštati porezne obveznike te dodatno pogoršavaju investicijsku klimu u Hrvatskoj i mogućnosti za prevladavanje gospodarske nestabilnosti.
Osim toga, neovisne institucije izložene su žestokoj kritici donositelja političkih odluka, sustavno napadane, a često i oslabljivane kroz politička imenovanja. Ako Hrvatska želi napredovati i ostvariti prosječan IPK rezultat zemalja Europske unije, mora povećati transparentnost i omogućiti nadzor neovisnih tijela i javnosti, kako bi se zaustavilo srozavanje povjerenja u vladu." ( Transparency International, koji sebe sam naziva vodećom svjetskom organizacijom civilnog društva)
Kako su nas rangirali 2016. godine
Rezultati CPI 2016 - tko nas ocjenjuje i rangira ?
Ovako su o nama govorili prilikom objavljivanja Indeksa percepcije korupcije 2016. " Hrvatska uz Mađarsku novo lice korupcije u Europi"